Od Redakcji

Oddajemy Państwu numer sierpniowy „Dyrektora Szkoły”, który od lat ma specjalną formułę, zaproponowaną przez Irenę Dzierzgowską. I w tym roku również, zgodnie z planami Ireny Dzierzgowskiej, prezentujemy Państwu Vademecum roku szkolnego 2009/2010.
A jest to rok wyjątkowy – i trudny, i ciekawy, i ważny zarazem. Trudny, bo przynoszący duże i różne zmiany. Prawo, i tak dość skomplikowane, w tym roku i przez kilka najbliższych lat będzie jeszcze bardziej skomplikowane – będą obowiązywać akty prawne wprowadzające zmiany i te, które obowiązywały dotychczas. Dlatego aby ułatwić Państwu korzystanie z naszego corocznego rejestru, te nowe oznaczyliśmy ikoną puzzla.
Dołączamy – także tradycyjnie – płytę CD, na której zebraliśmy dla Państwa nowe akty prawne i programy rządowe, przykładowe wzory dokumentacji szkolnej, encyklopedię szkolnej biurokracji, wskazówki dotyczące planowania pracy szkoły, spis przydatnych w szkole procedur, prezentacje ułatwiające omawianie zmian programowych, także na sierpniowej radzie pedagogicznej. Zamieszczamy też przykładowy scenariusz rady sierpniowej. I, oczywiście, archiwum roczne „Dyrektora Szkoły”. Numer sierpniowy – czyli Vademecum Dyrektora Szkoły – to taki numer, który warto mieć na biurku przez cały rok szkolny, zarówno w szkole, jak i w przedszkolu, bo prezentujemy tu kwestie ważne dla całej kierowniczej kadry oświaty.
Życzę Państwu sukcesów!

 

SPIS TREŚCI

Rejestr aktów prawnych

Najważniejsze akty prawne obowiązujące w oświacie
Kalendarium zmian prawnych

Kto za co odpowiada

Kto jest kim i za co odpowiada w polskiej edukacji?
Kalendarz reformy

Zadania dyrektora

Zadania dyrektora - wyzwania pierwszego roku reformy
Kompetencje organów szkoły
Zdobywanie pieniędzy

Alfabet reformy

Alfabet reformy