Od Redakcji

Sierpniowy numer „Dyrektora Szkoły” zawiera uporządkowanie wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej nauczycieli i dyrektorów, organizacji i planowania pracy oraz zarządzania szkołą i sobą w czasie. Kontekstem są różne koncepcje zarządzania, które dostarczają do tego metod i narzędzi. Mogą Państwo zapoznać się z szerokim wachlarzem zagadnień – od teorii pozaoświatowych po wiedzę praktyczną doświadczonych dyrektorów. Tak więc mimo tego, że tegoroczne Vademecum różni się od tego, które towarzyszyło nam przez ostatnie lata, to nadal będzie przydatne przez cały rok szkolny.
Zachęcamy do przestudiowania Niezbędnika. Jego autorzy – Danuta Elsner i Krzysztof Bednarek – prezentują wyniki badań realizowanych przez rok projektów ewaluacji wewnętrznej, które są znakomitą wskazówką przy planowaniu tegorocznego nadzoru pedagogicznego i budują wiedzę na solidnym fundamencie doświadczenia. Dyrektorzy z dużą praktyką dzielą się swoimi doświadczeniami m.in. z zakresu planowania pracy szkoły i delegowania uprawnień, co jest niezwykle przydatne dla dyrektorów początkujących, a także inspirujące dla już praktykujących. A o znaczeniu autonomii wewnętrznej dyrektora, o postawie, która daje przestrzeń rozwoju zarówno osobom, jak i instytucji – mówi dyrektor szkoły społecznej, Anna Sobala-Zbroszczyk.
Kolejny temat tego numeru to budowanie i prowadzenie szkoły bezpiecznej pod każdym względem – od wsparcia psychologiczno-pedagogicznego, przez działania wychowawcze, po bezpieczeństwo fizyczne. Stali Autorzy „Dyrektora Szkoły”: Elżbieta Linowska i Dominik Linowski, Katarzyna Koszewska, Maciej Osuch wprowadzają nas w zagadnienia bezpieczeństwa materiałem o zarządzaniu ryzykiem – nowym obszarze kontroli zarządczej.
Warto również sięgnąć po wykład dr Elżbiety Walkiewicz z zakresu odpowiedzialności prawnej, a w Pracowni pedagogicznej Lucyna Bojarska opowiada, jak nauczyć uczniów planowania i zarządzania sobą w czasie – czyli dać już w szkole możliwość zdobycia kompetencji, które zawsze będą kluczowe dla ludzi uczących się przez całe życie.
Jak co roku przygotowaliśmy dla naszych prenumeratorów dodatek – kalendarz plakatowy na rok szkolny 2011/2012.

 

SPIS TREŚCI

Co w prawie piszczy

Odpowiedzialność prawna nauczyciela – dyrektora szkoły Elżbieta Walkiewicz
Zarządzanie ryzykiem w placówce oświatowej Elżbieta Linowska, Dominik Linowski
Praktyczna organizacja wsparcia psychologiczno-pedagogicznego ucznia ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi Mirosław Wołojewicz
Zero tolerancji dla bezpiecznej i przyjaznej szkoły Maciej Osuch
Remonty i przeglądy budynków szkolnych Alicja Brzezińska

Barwy zarządzania

O różnych koncepcjach zarządzania Irena Dzierzgowska
Odważ się być mądrym, dyrektorze! Anna Sobala-Zbroszczyk
Jak zachować radość tworzenia i nie dać się zwariować? Danuta Rodziewicz
Dyrektor szkoły rozwiązuje problemy Artur Foremski
Delegowanie uprawnień w szkolnej praktyce Ryszard Więcek
Szkolny program wychowawczy Katarzyna Koszewska

Niezbędnik Dyrektora

Jak planować ewaluację w szkole
Relacja z przebiegu projektu ewaluacyjnego Danuta Elsner, Krzysztof Bednarek

Pracownia pedagogiczna

Walka z czasem i przestrzenią Lucyna Bojarska

Kuluary oświaty

Dobrobyt uczniów a zdrowa klasa Raymond M. Nakamura
O potrzebie rozmowy w szkole Małgorzata Nowak