Od Redakcji

Irena Dzierzgowska, w jednym ze swoich tekstów rozpoczynających co miesiąc od pięciu lat każdy numer „Dyrektora Szkoły”, pisała tak: „Pisanie wstępniaków dla Was sprawia mi zawsze szczególną przyjemność. To jakby możliwość naszego bezpośredniego dialogu. Zastanawiam się długo nad głównym przesłaniem, wybieram temat, który ma być interesujący, dobieram formę i dopiero wtedy zasiadam przed klawiaturą komputera”. Zaangażowanie w nadchodzące zmiany, przyjemność płynąca z interesującej pracy i dzielenia się wiedzą, radość uczenia i uczenia się - dominują w ostatnich napisanych przez Irenę felietonach wstępnych. Są zachętą do optymizmu.
W ostatnim, który napisała do numeru marcowego, zwracając się do sześciolatków ( ale czy tylko do nich?) zawarła wizję szkoły o jakiej marzyła:
„Nie bójcie się szkoły. (…) Ogromna część tego, co będzie się działo w szkole, zależy od Was – od Waszych kontaktów i przyjaźni z kolegami i koleżankami, od tego, czy polubicie nauczycieli. A przede wszystkim od tego, czy uznacie, ze warto zrozumieć, dlaczego słońce świeci, dlaczego woda jest mokra, a motyle mają takie oszałamiające barwy – tylko Wy możecie się zafascynować tymi i innymi ciekawostkami, tylko od Was zależy, czy je pokochacie. Zróbcie to, bo wtedy może się okazać, że szkoła to fajne miejsce. Mili ludzie, przyjaciele i przyjaciółki, wiele interesujących zagadek do rozwiązania. (…)
Cieszcie się ze szkoły, smakujcie wiedzę i rozkoszujcie się nią”.
Brzmi jak przesłanie dla nas wszystkich….
Jubileuszowy numer listopadowy zaczęła tak:
„Jan Paweł II, w czasie jednej z pielgrzymek do ojczyzny, w sejmie RP, powiedział ucieszony „Ale nam się przytrafiło”. Oj, święta prawda. Przytrafiła nam się wolność, wiele świetnych zmian i sporo chybionych, ale saldo jest dodatnie, a czasy ciekawe.(..) Za moment dwudziestolecie okrągłego stołu, dziesiąta rocznica reformy ministra Handkego - i również dziesiąta ogólnopolskich konferencji organizowanych przez redakcję. Przytrafiło nam się też świetnych 178 numerów „Dyrektora Szkoły”. (…) Każde wydarzenie inaczej, ale w istotny sposób wpłynęło na edukację. I trzeba je świętować, świętować, świętować”.
A w numerze grudniowym napisała:
„ Za rzadko się cieszymy, za rzadko świętujemy i w ogóle za rzadko mamy poczucie sukcesu. Czas na zmiany. Gdybym mogła wybrać jedną, jedyną nową rzecz, którą warto wprowadzić do szkoły, to byłoby to poczucie humoru, dowcip i radość.
Prowadzenia zajęć z dorosłymi uczyłam się na studiach podyplomowych z organizacji i zarządzania. Kierujący nimi eksperci z Kanady uznali bowiem, że szkolą tylko tych, którzy będą przekazywali dalej nabytą wiedzę. Musiałam obiecać, że wszystkiego, czego się dowiem, nauczę swoich wizytatorów, a potem dyrektorów szkół. Dotrzymałam słowa”.
Zakończyła zadaniem dla Czytelników:
„ Zastanów się chwilę i napisz, jaki sukces odniosłaś/odniosłeś w mijającym roku. Zapisz to. Widzisz? Jest okazja do świętowania. Należy Ci się nagroda! Nikt Ci jej nie da? Nie szkodzi, sama/sam możesz ją sobie kupić! Życzę Ci wspaniałych sukcesów, radosnego świętowania i rewelacyjnych nagród!”. Miała wpływ na wszystkie teksty tego numeru. Te do działów tematycznych wybrała sama. Teksty dla Niej i o Niej pojawiły się – bo odeszła…
Czujemy się zaszczyceni i wyróżnieni tym, że w ostatnim okresie życia, tak mocno związała się z czytelnikami Dyrektora Szkoły, że w ostatnich dniach pracy myślami była z Państwem, a my jako Wydawnictwo mogliśmy temu asystować. Jej przesłania będą towarzyszyć naszej dalszej pracy. Dziękujemy wszystkim, którzy kierowani smutkiem przekazali nam listy pożegnalne do Księgi Wspomnień umieszczonej na stronie internetowej. Wyrażamy wielką wdzięczność osobom, które przyczyniły się do powstania numeru wspomnieniowego. Kwietniowy numer czasopisma składamy w hołdzie Irenie Dzierzgowskiej - Redaktor Naczelnej miesięcznika „ Dyrektora Szkoły”

Autorzy i redakcja miesięcznika „Dyrektor Szkoły” oraz współpracownicy z wydawnictwa Wolters Kluwer Polska

 

SPIS TREŚCI

W hołdzie Irenie
- Wypijmy razem herbatę
Dla Ireny

Dyrektor zarządzający

Jak zorganizować święto szkoły? Małgorzata Nowak

Miękka strona zarządzania

Motywacja Klemens Stróżyński

Polityka edukacyjna

Teoria chaosu w szkole Stefan Wlazło
Jaki kodeks? Anna Sobala-Zbroszczyk

Co wynika z badań?

Nierówności szans edukacyjnych w Polsce w perspektywie UE i OECD Stanisław Drzażdżewski

Uwarunkowania prawne

Co w prawie piszczy? Zmiana - osobiliwa cecha naszego świata Nasłuchiwał: Antoni Jeżowski

Pracownia pedagogiczna

Szkolne obrazki Walentyna Olszewska

Dyrektor przedszkola

Reforma oświaty zaczyna się w przedszkolu dr Janina Zawadowska

Rozmaitości

Mistrzostwo świata - o książkach Ireny Dzierzgowskiej Anna Rękawek