Wakacje to czas wypoczynku, ale również okazja do zdobywania nowej wiedzy, doświadczeń i wyciągania wniosków. Czas rozwoju. I właśnie temu tematowi poświęcamy lipcowy numer „Dyrektora Szkoły”. Polecamy Państwu niezwykłą Afrykańską lekcję przedsiębiorczości opisaną przez Danutę Elsner. Autorka dzieli się refleksjami z podróży do Gambii i pokazuje, jak wspaniały pomysł, znakomity plan realizacji, perfekcyjna gra zespołowa i świetny marketing zmieniają zagrożenie w szansę i stają się receptą na sukces. Inwencja i determinacja mieszkańców małej afrykańskiej wioski (w której podobno mieszkał Kunta Kinte, bohater serialu Korzenie) wzbudza uznanie, podziw i szacunek. Co więcej, lekcja, której udzielają, może być doskonałą inspiracją do podjęcia niestandardowych działań w naszych szkołach. Ważne, by chciało się chcieć, co w dużej mierze zależy od nastawienia. A nastawienie to własne wyobrażenie o sobie, swoich możliwościach i otaczającym świecie. Temat ten podejmują Elżbieta Więcław i jej syn Grzegorz w artykule Nastawienie na rozwój. Opierając się na koncepcji Carol Dweck, przedstawiają dwie możliwe drogi postrzegania rzeczywistości – nastawienie na trwałość albo na rozwój. W kontekście szkoły to właśnie nastawienie jest kluczowe i decyduje, w jaki sposób patrzymy na dokonania naszych uczniów i nauczycieli. Autorzy artykułu odwołują się zarówno do badań, jak i praktyki ich szkolnej codzienności.
Wakacje są również dobrym czasem na refleksję nad własnym działaniem, sposobem pełnienia przez siebie funkcji dyrektora. To również doskonała okazja do planowania dalszego rozwoju. Dlatego jako podsumowanie cyklu zajęć Akademii Zarządzania „Dyrektora Szkoły” proponujemy Państwu powrót do omawianych podczas tego roku zagadnień i krótką analizę swoich kompetencji, w której może pomóc wykonanie testów autodiagnostycznych. Każdy z testów publikowanych w lipcowym Niezbędniku jest niezależny od pozostałych, można je więc wykonywać w dowolnej kolejności. Ich celem jest przede wszystkim skłonienie Państwa do analizy własnych przekonań i sposobów postępowania i tym samym podwyższenie poziomu samowiedzy, która jest podstawą efektywnego doskonalenia.

Na okładce zdjęcie z archiwum Marcina Hoduna, dyrektora Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Kleosinie. Więcej zdjęć nadesłanych przez naszych Czytelników znajdą Państwo w artykule Dyrektorskie pocztówki z wakacji.

 

Spis treści DS.07.2014

 

Niezbędnik – Rozwój zawodowy

Jak się doskonalić? Małgorzata Pomianowska
Testy autodiagnostyczne Jarosław Kordziński

Barwy zarządzania

Nastawieni na rozwój Elżbieta Więcław, Grzegorz Więcław
Ocena pracy nauczyciela Ewa Nosowicz
Społeczny wicedyrektor szkoły – rozmowa z Bożeną Szmalec i Joanną Wolff Danuta Elsner

Co w prawie piszczy

Sytuacja prawna społecznego wicedyrektora Iwona Kobus
Rozwiązanie sporu ze zwolnionym nauczycielem Marianna Grelewicz
Pytania do eksperta

Polityka edukacyjna

Edukacja w trudnych dzielnicach Mirosław Sielatycki
Samorząd uczniowski wpuszczony w maliny? Maciej Osuch
Nauczanie przyjazne mózgowi – rozmowa z dr n. hum. Marzeną Żylińską Małgorzata Stańczyk

Pracownia pedagogiczna

Motywująca informacja zwrotna Beata Humięcka
Zespół Aspergera – zaburzenie, diagnoza, terapia Radosław Mysior

Nowe technologie

Aplikacje edukacyjne Karolina Zioło-Pużuk
Interaktywny monitor czy tablica? Katarzyna Malinowska

Aktualności

Kolegium redakcyjne w Łodzi
Certyfikat dla „Dyrektora Szkoły”
MEN przygotowało poradnik dla nauczycieli I klas podstawówek
PISA zbadała wpływ internetu na naukę
Będą zmiany w KN?
E-podręcznik dla niepełnosprawnych
Diagnoza przedmaturalna Instytutu Badań Edukacyjnych
GIODO apeluje: uczmy dzieci chronić prywatność
Najlepsze miniprzedsiębiorstwo
Zwycięzcy olimpiady informatycznej
Młodzież postawiła na Nową Prawicę
MEN rozstrzygnęło konkurs Mam 6 lat
Rekrutacja do szkół artystycznych
III AZDS: wrześniowe zmiany w prawie Włodzimierz Kaleta

Projekty dla edukacji

Cyfrowe wsparcie zarządzania szkołą

Kuluary oświaty

Apel o poprawność językową Antoni Jeżowski
Dyrektorskie pocztówki z wakacji Włodzimierz Kaleta
Afrykańska lekcja przedsiębiorczości Danuta Elsner
O celach i marzeniach Małgorzata Nowak

Wieści gminne

A cóż tam Panie słychać w… Organie