Kończy się rok szkolny pełen niespodzianek. Żegnamy najstarsze przedszkolaki odchodzące do szkoły. Nauczyciele i dyrektorzy dopracowują zadania związane z zakończeniem roku szkolnego, myśląc już o następnym i nowych wyzwaniach.
Jednym z nich jest ewaluacja, nadal rodząca wiele pytań, czasami niepokój. W marcowym numerze „Przed Szkołą” Maria Homoncik zachęcała do wspólnej ewaluacji wewnętrznej prowadzonej przez kilka przedszkoli. Obecnie publikujemy artykuł Beaty Ciężkiej na temat ewaluacji zewnętrznej w przedszkolu. Autorka udziela praktycznych rad, jak się do niej przygotować, jak współpracować z wizytatorami, by refleksja nad pracą przedszkola pomogła w podjęciu działań usprawniających.
W dziale poświęconym edukacji elementarnej przeczytacie Państwo drugą część artykułu Bożeny Grzeszkiewicz Rozwój seksualny dziecka. Autorka wskazuje na ważną rolę rodziny oraz zadania przedszkola i szkoły w zakresie sposobów organizowania edukacji seksualnej. W tym dziale zamieszczamy również kolejny artykuł Małgorzaty Rękosiewicz Dziecko z niepełnosprawnością intelektualną w przedszkolu.
W dziale „Z praktyki” zawarto propozycje odwołujące się do przeżyć zmysłowych i emocjonalnych dzieci na Edukacyjnej ścieżce zmysłów opisane przez Zofię Rusek. Artykuł jest ciekawą inspiracją do zabaw w przedszkolnym ogrodzie umożliwiających dzieciom bezpośrednie obcowanie z przyrodą i jej zmysłowe doświadczanie. Przedstawione zostały również refleksje Romana Holca, aktora, jurora przedszkolnych spektakli prezentowanych w ramach XXI Festiwalu Teatralnego dla Przedszkolaków „Lalka i Ja” w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Kilka słów poświęciliśmy także wyjazdowemu kolegium redakcyjnemu czasopism „Dyrektor Szkoły” i „Przed Szkołą”, które odbyło się 7.03.2014 r. w Publicznym Przedszkolu nr 3 „Skrzat” w Ząbkach.
Wreszcie Klucz do uczenia się. To projekt edukacyjny dla przedszkoli, który był realizowany w wielu województwach i zyskał uznanie nauczycieli. Barbara Somerla, dyrektor przedszkola w Bieńkowicach, z entuzjazmem pisze o swoich doświadczeniach z nim związanych.
Przed nami wakacje. Życzę dorosłym i dzieciom wielu miłych wrażeń. Odpoczywając, pomyślcie, proszę, o naszym nowym konkursie Super Dyrektor. Przekażcie tę informację wszystkim zainteresowanym. Więcej informacji na ten temat w niniejszym numerze oraz na stronie www.SuperDyrektor.pl. Czekamy na Wasze zgłoszenia.
Zapraszam wszystkich Czytelników do dzielenia się swoimi doświadczeniami, osiągnięciami, a także wątpliwościami, i do zadawania pytań – do wspólnego tworzenia „Przed Szkołą”.

Ewa Brańska
Redaktor merytoryczna

 

Spis treści

Edukacja elementarna

Bożena Grzeszkiewicz, Rozwój seksualny dziecka – rola rodziców i przedszkola
Małgorzata Rękosiewicz, Dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w przedszkolu

Prawo dla przedszkola

Beata Ciężka, Ewaluacja zewnętrzna w przedszkolu

Z praktyki

Ewa Brańska, Wyjazdowe kolegium DS i PS
Zofia Rusek, Edukacyjna ścieżka zmysłów źródłem poznania rzeczywistości
Roman Holc, Teatr dziecięcy
Oprogramowanie dla dyrektora przedszkola

O projektach

Barbara Somerla, Klucz do uczenia się – refleksje praktyka

Porady

Pytania do eksperta