Kończy się rok szkolny 2014/2015, a wraz z nim odchodzi z przedszkola ostatni rocznik sześciolatków. Po wakacjach do pierwszych klas pójdą dzieci sześcio- i siedmioletnie, a kolejni uczniowie przekroczą próg klasy IV. Marta Molińska i Aleksandra Kram w swych artykułach zwracają uwagę na spontaniczne zabawy dzieci młodszych i starszych, także uczniów, które pozytywnie wpływają nie tyko na rozwój poznawczy, ale uczą współpracy i radzenia sobie w sytuacjach trudnych. Autorki udzielają praktycznych rad, jak wykorzystać tę formę dziecięcej aktywności w celach edukacyjnych.


W artykule Poza klasą, nadal w szkole zwracają uwagę na przestrzeń fizyczną szkoły: klasę, świetlicę, stołówkę, boisko itp., dostarczającą dzieciom często zbyt wielu bodźców, które powodują ich dekoncentrację i rozdrażnienie. Autorki wskazują, jak można zaaranżować szkolną przestrzeń tak, aby sprzyjała ona uczniom. W dziale O projektach znajdziecie Państwo reportaż Włodzimierza Kalety z przedszkola w Chróścicach. Zaprojektowane przez młodych architektów przedszkole świetnie realizuje koncepcję przestrzeni sprzyjającej rozwojowi i kreatywnej zabawie dzieci. Czerwiec to pierwszy z letnich miesięcy, w których wielu dyrektorów planuje remonty, modyfikacje swoich placówek. Warto przemyśleć zmiany, dla których inspiracją może być nowatorski projekt przedszkola w Chróścicach.
Czas wakacji to czas odpoczynku, zabaw w ogrodzie, wycieczek, wyjazdów. Iza Krezymon zaprasza do kreatywnych zabaw w ogrodzie, w kolorach tęczy. Jej propozycje to dla dzieci okazja do odkrywania, badania i doświadczania, do przemyślanego korzystania z walorów letniego ogrodu.
Jednym z podstawowych zadań placówek edukacyjnych, przedszkoli i szkół jest zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa i opieki. Piotr Gąsiorek przygotował szczegółowy komentarz prawny poświęcony tym zagadnieniom. Wskazuje konieczne warunki zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa w budynku, w ogrodzie i na wycieczkach. Opisuje też procedury postępowania w razie wypadku, obowiązki dyrektorów i nauczycieli.
Polecam uwadze Państwa refleksyjny felieton Danuty Elsner o tworzeniu kultury bezinteresownego (ws)pomagania w miejsce rywalizacji.
W marcowym numerze „Przed Szkołą” z przyjemnością prezentowaliśmy Janinę Szajny – Super Dyrektora Przedszkola 2014, w bieżącym numerze zachęcamy do poznania dwóch wyróżnionych przez kapitułę konkursu: Anny Kozłowskiej z Miejskiego Przedszkola nr 416 w warszawskim Wilanowie oraz Iwony Kawy z Miejskiego Przedszkola nr 86 w Łodzi.
Przed nami wakacje. Życzę dorosłym i dzieciom wielu miłych wrażeń.
Przed odpoczynkiem pomyślcie Państwo o naszym konkursie Super Dyrektor Przedszkola. Przekażcie, proszę, informację o konkursie wszystkim, którzy są nim zainteresowani. Więcej szczegółów na temat konkursu znajduje się wewnątrz numeru oraz na stronie www.SuperDyrektorSzkoly.pl. Czekamy na Wasze zgłoszenia.

Ewa Brańska
redaktor merytoryczna

Spis treści

Edukacja elementarna

Marta Molińska, Aleksandra Kram, Nie tylko czas beztroski – jak wspierać uczenie się poprzez zabawę
Marta Molińska, Aleksandra Kram, Poza klasą, nadal w szkole

Prawo dla przedszkola

Piotr Gąsiorek, Bezpieczeństwo i opieka nad dziećmi w przedszkolu

Super dyrektor przedszkola

Małgorzata Stańczyk, Super Dyrektorki superprzedszkoli

Z praktyki

Iza Krezymon, W kolorach tęczy… – kreatywne zabawy na letnie dni
Danuta Elsner, (Ws)pomaganie
Przygotowanie przedszkola do okresu wakacyjnego

O projektach

Agnieszka Bilska, Edyta Gierczak, Ewa Jankowska, Z wizytą w przedszkolach i szkołach Saksonii-Anhalt
Włodzimierz Kaleta, Przedszkole pełne magii